Litery i znaki przestrzenne są obok kasetonów reklamowych jedną z najpopularniejszych form oznakowania.
Wśród wielu materiałów wykorzystywanych do produkcji znaków przestrzennych wyróżnia się między innymi:
Styrodur – najbardziej powszechny materiał używany do produkcji reklamy 3D. Może być stosowany samodzielnie (lakierowany) oraz w połączeniu z innymi materiałami typu PMMA, PCV, folie samoprzylepne jest ciekawym rozwiązaniem w umiarkowanej cenie.
PCV – wykorzystywane do produkcji najprostszych form przestrzennych – elementy frezowane cyfrowo, lakierowane bądź oklejane folią. Ponadto ma zastosowanie np. w literach pudełkowych z użyciem oświetlenia wewnętrznego dającego ciekawy efekt poświaty na elewacji.
PMMA (pleksi) – jest materiałem bardziej szlachetnym od wcześniej przedstawionych. Dzięki dużej palecie barw oraz różnym stopniu przeźroczystości, łatwości frezowania i wyginania jest ciekawym tworzywem do produkcji wymagających systemów przestrzennych. Często jest wykorzystywane do form tłoczonych tzw. „wytłoczek”.
Blacha – najczęściej wykorzystywana do produkcji wielkogabarytowych form trójwymiarowych. Charakteryzuje się dużą trwałością oraz łatwością w obróbce. Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie szerokiej gamy kolorów, zabezpieczając konstrukcje przed korozją.
System Alurapid – to typowy system wykorzystywany przy produkcji liter pudełkowych i innych wymagających form. Jest to bardzo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie dające wiele możliwości, pozwalające na uzyskanie efektownego podświetlenia.